Články o přednáškách apd.

 

Ohlédnutí za roční činností Klubu maminek Fryšták

 

Uběhl další rok a já bych Vám ráda sdělila, co se za tu dobu v Klubu maminek Fryšták událo.

V září 2011 jsme rovnýma nohama skočily do víru farmářských trhů. Bylo to něco nového, co nás přitahovalo, zaujalo a bavilo. Spousta maminek ochotně tvořila dílka a pekla buchty na prodej, aby stánek klubu měl co nabídnout. Důkladná příprava, která probíhala v plném proudu již o letních prázdninách, se vyplatila. Klub si vydělal 3 905,- Kč. Rozhodly jsme se, že veškerý finanční obnos z trhů od září až po prosinec investujeme do didaktických hraček a montessori pomůcek (FL  2/12).

Jak farmářských trhů přibývalo, sil, ochoty a času ubývalo. Lze to poznat i na postupném poklesu zisku. Říjen…4 048,- Kč. listopad…1 532,- Kč, prosinec…295,- Kč, duben…2 988,- Kč, červen…280.- Kč.

Děkuji všem maminkám a babičkám, které se podílely na dubnových a červnových trzích, jmenovitě jsou to: Ivona Dřevojánková, Jana Ševčíková, Magda Plšková, Jana Skaličková, Martina Dvořáková, Marta Končáková, Kamila Lutonská, Jana Komínová, paní Božena Plšková, paní Eliška Topičová a paní Ivana Dvořáková. Velké díky patří i laskavým manželům, kteří nám nejvíce pomáhali s péčí o naše děti.

Na začátku školního roku jsme nabízely v prostorách klubu zájmové kroužky. Jednalo se o výuku anglického jazyka, kroužek pro rodiče s dětmi s prvky montessori pedagogiky, cvičení pro děti s prvky jógy a metoda dobrého startu pro předškoláky. Poslední dvě jmenované aktivity se pro malý zájem neuskutečnily.

V pravidelných úterních dopolední jsme se věnovaly smaltování, výrobě zápisníků a lampionů, aranžmá, korálkům, pletení šál, quillingu, batikování. Kosmetička nám poradila, jak pečovat o pleť a zdravotní poradce nás informoval o zdravém životním stylu. Na základě těchto besed došlo k absolvování dvouměsíčního intenzivního cvičení na stabilizaci a mobilizaci páteře. Připomněly jsme si význam všech ročních svátků, které byly dětmi velmi oblíbené, jelikož na ně vždy čekalo s tématem spojené tvoření a překvapení ve formě dárečků či pohádek od maminek. Během roku nás po duši pohladilo mnoho přednášek a besed, které se dotýkaly tématu duchovního, duševního i fyzického zdraví a krásy, naší Země, ekologie, výchovy a péče o dítě, sebevzdělávání, cestování a čtyřnohých mazlíčků. Podnikly jsme výlety na výstavu dýní v Holešově, na letiště do Štípy, do Zlínského zámku na výstavu hraček, na hrad Lukov, do zoo Lešná nebo „jen“ na procházku po Fryštáku a příjemně jsme pobesedovaly ve fryštácké knihovně.   Cvičily jsme s dětmi na balonech, zpívaly s nimi a radovaly se spolu při různých tvůrčích aktivitách, při kterých dítka zdokonalovala své schopnosti a maminky především svoji trpělivost, bystrost a flexibilitu.

Radost z tvorby si mohla užít i široká veřejnost, pro kterou byla organizována pravidelná tvoření: oblíbené pletení z pedigu, podzimní, vánoční a velikonoční aranžmá, výroba šperků, dekorací z překližky, dětské dřevěné hry, postaviček z květináčů,  decoupage, malování na sklo i malování horkým voskem tzv. encaustika, patchwork.

V říjnu nám bylo ctí se spolu účastnit akce Městské knihovny Fryšták Velké a malé sázení. Všichni přítomní si mohli vychutnat výtvarný podvečer na téma stromy.

V březnu jsme organizovaly druhý ročník Výměny hraček, která si již našla své příznivce (FL 5/12).

Klub maminek pomáhá maminkám s malými dětmi na mateřské či rodičovské dovolené vyjít ze sociální izolace, dává možnost navázat nová přátelství, načerpat nové síly a nápady. Předávají se zde osobní zkušenosti a každá maminka se může podělit o své každodenní radosti i starosti.

Děti se setkávají s jinými dětmi, připravují se na vstup do kolektivu v mateřských školách, získávají první zkušenosti s výtvarnými technikami, s hudební nebo tělesnou výchovou.

Upřímné poděkování patří organizacím a firmám, které naši činnost ve školním roce 2011/2012  podpořily: Město Fryšták, CPR Zlín o.s. (podpora do konce roku 2011), FACH Střechy - Petr Chlud Fryšták, MARE trend s.r.o. Fryšták, ASEP s.r.o. Fryšták, GERES GROUP s r.o. Fryšták, AVEX COMPUTER SYSTEMS spol. s r.o. Zlín.

Děkuji všem za příjemně strávené společné chvíle.

 

Lenka Plšková

 

 

Rodinný výlet na hrad Lukov

Rodinný výlet u příležitosti týdne lesů se uskutečnil v úterý 8.5.2012 na hrad Lukov.

Cestou do kopce s kočárky nás osvěžoval nejen jarní les, ale i povídání o stromech paní Lenky Kaňovské. Rozdali jsme si keltský stromový horoskop, který jsme si i podrobně probrali.

U hradu na lavičkách nastal pravý čas na tvoření a to zejména pro děti. Nejmenší děti si vytvořily svůj vlastní les a starší dítka poznávala úkryty lesní zvěře a pracovní nářadí truhláře. Zalistovali jsme si v knize o stromech a lese. A stále jsme vstřebávali nové a nové informace od paní Lenky.

Po svačině jsme se vydali na prohlídku hradu. Abychom se lépe cítili v tmavých sklepeních, rozdali jsme si svítící náramky. Po té jsme si pověděli o lesní víle, které štěstím tečou slzy. Tyto jedinečné slzy štěstí třpytící se na slunci našly děti na nejvyšší zatravněné ploše hradu. Co by to byl za hrad, kdyby neskrýval starodávný vzácný poklad? I ten se dětem podařilo objevit. Snad jim v tom pomohly právě nalezené skleněnky.

Závěrem si mohli dospělí ověřit své znalosti z oblasti zdrojů energie v křížovce, z jejíž tajenky jsme zjistili, v jaké zemi se nachází největší fotovoltaická elektrárna na světě.

Myslím si, že výlet, nad kterým se vznášelo motto od Johna Ruskina: „Kdo nemiluje stromy, ať netvrdí, že miluje člověka,“ se velmi vydařil. Díky všem zúčastněným.

 

Vlaštovky a farmářské trhy

Klub maminek Fryšták –Vlaštovky se zúčastnil fryštáckých farmářských trhů jako prodejce domácích buchet, koláčů a jiných výrobků. Za utržené peníze byly dětem zakoupeny nové hračky a montessori pomůcky, viz. foto hraček.

                             

Ráda bych tímto upřímně poděkovala především dvěma organizátorům farmářských trhů a to Jirkovi Sadilovi a Tomáši Černému za jejich neúnavnou aktivitu a podporu, za zvýšení úrovně města Fryštáku.

Velké díky vyslovuji i maminkám, které nezištně pekly, tvořily a pomáhaly. Jmenovitě to jsou: Marta Končáková, Ivana Juráňová, Monika Kamenářová, Jana Komínová, Jana Ševčíková, Míša Nutilová, Anna Šťastná, Dagmar Hanačíková, Markéta Čepická, Kamila Lutonská, Dana Orsavová, Lucie Chludová, Eva Rektoříková, Lenka Pavlová, Monika Janošková, Magda Plšková, Renáta Šafková, paní Ladislava Pušová a paní Eliška Topičová.

                            

Díky patří i vám všem, kteří jste si přišli do našeho stánku něco koupit. Vy uzavíráte článek řetězu pro radostné chvíle našich dětí.

                                    Jehněčí trhy v září 2011

                             
                                       Hovězí trhy v říjnu 2011
              
Drůbeží trhy v listopadu - bez fotografie.
                                     Rybí trhy v prosinci 2011
                              
        Aktivní "dohled" v kinosále - program pro děti na rybích trzích
         
 
 
 
V sobotu 3.12. 2011 se v klubu maminek uskutečnil již 3. projektový program pro děti, tentokrát na téma - Sv. Mikuláš z Myry. Sešlo se celkem 19 dětí. Bylo pro ně připraveno vyprávění o životě sv. Mikuláše interaktivní formou s kartičkami, spoustu pracovních listů, omalovánek a tvoření.  Zahrály jsme jim divadélko a děti se dozvěděly další informace o době, ve které sv. Mikuláš žil a jaké skutky vykonal. Připravena byla také mapa a časová osa. Děti aktivně poslouchaly, nadšeně tvořily a na konci si i něco zapamatovaly!

 

 

Velké a Malé sázení - 27. a 28.10.2011

Stromy. Po tisíciletí s nimi zacházíme ku svému prospěchu. Lesy přetváříme v plantáže, dřevo nám stále slouží k mnoha účelům. Zároveň však také čistí ovzduší, v půdě zadržují vodu, poskytují (ať už jako solitéry, nebo stromořadí, hájky, lesy) úkryt bezpočtu živočichů, utvářejí ráz krajiny, korunují ji. Jsou mlčenlivými svědky našich krátkozrakých pokusů o emancipaci. Často si nepřipouštíme, za co vše jim vděčíme. Tajuplný odraz vědomí osudové vazby mezi námi a nimi ovšem nepomíjejí dávnými předky snované pověsti a báje. Většina z vás si asi v tuto chvíli vzpomene na Filemona a Baucidu, mně ale na mysli vytanul příběh jiný, mající svůj původ v Lotyšsku. Antologii lotyšské poezie 19. a 20. století nazvanou Les duší uvádí významný český baltista Radegast Parolek předmluvou, v níž vysvětluje volbu názvu této útlé publikace:

"Podle prastaré lotyšské pověsti v jednom lese na neznámém místě rostl začarovaný strom. Kdo se ho dotkl, sám se proměnil v keř nebo strom. Ze šedovlasých stařenek se stávaly smutné stříbrobílé břízy, z mladých děvčat rozkvetlé střemchy a zbloudilý král tu navždy zůstal jako obrovský rozložitý dub. Tak se les lidských duší poznenáhlu rozrůstal. Nějaký pasáček tu přišel o maminku. Proměnila se mu v planou lesní jabloň. V letním parnu, když pasáček ve stínu lesa pásl vepře a pískal si na píšťaličku, zaslechl, co si stromy povídaly, pochytil mnoho moudrého a pěkného, co potom vložil do svých písní."

(Les duší: Antologie lotyšské poezie 19. a 20. století. Praha: Bohemika, 2001, s. 3)

 

Za existencí mnoha událostí stojí náhody. Celý řetězec takových náhod se nedávno přihodil i Fryštáku. V následujících řádcích se o něj s Vámi podělí Honza Krčma zde: Velké a Malé sázení.doc (49,5 kB)

                                   


 

Článek Ohlédnutí za roční činnosti Klubu maminek Fryšták naleznete zde: Ohlédnutí za rokem 2010_2011.doc (27,5 kB)

 

O přednášce Fair Trade pana Pavla Štěpána ze dne 8.3.2011 naleznete zde: Přednáška o Fair trade.doc (31,5 kB)

 

Přednášku pí. Jany Skaličkové o putování Izraelem ze dne 11.1.2011 naleznete zde: IZRAEL POHLEDEM JANY SKALIČKOVÉ.doc (25,5 kB)

 

Přednáška pí. Kamily o znakové řeči neslyšících ze dne 14.9.2010 naleznete zde: K.Damborská-seznámení se znakovou řečí.doc (21,5 kB)